Edebiyattan, bahçe kültürüne, tasavvuftan süsleme sanatlarına Türk kültüründe çiçeğin yerini araştıran Beşir Ayvazoğlu’nun Güller Kitabı, 14. baskıya ulaştı.

Son dönem Türk edebiyatına en güzel denemeleri kazandıran usta kalem Beşir Ayvazoğlu’nun ilk basımı 25 yıl önce Ötüken’den yapılan Güller Kitabı adlı eseri yeni basımıyla okura sunuldu. Kapı Yayınları’dan, genişletilip yeniden düzenlenmiş haliyle çıkan kitap, böylece 14. baskısına ulaşmış oldu. Türk kültürünün ‘çiçek’ macerasının anlatıldığı kitap, göçebelik devirlerinden bugüne çiçekler etrafında gelişen, incelikli kültür ve derin duyarlılığın yansımalarını konu ediyor. Edebiyattan tasavvufa, sosyal hayattan bahçe kültürüne, semboller ve çiçek kokularıyla dolu bir kültür yolculuğuna çıkarıyor okuru Güller Kitabı. 1992 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “inceleme” dalında ödüle layık görülen eser, sadece gülden değil, kültürümüze malolmuş bütün çiçeklerden kokular derliyor.

GÜLÜN RAKİPLERİ VARDI

Ayvazoğlu ‘Güller Kitabı adını, gülün zengin çağrışımlarından faydalanmak ve bir sembol olarak bütün kültürlerde taşıdığı değeri vurgulamak için tercih ettiğini söylüyor. ‘Gül, zaman zaman lâle ve karanfil gibi zorlu rakiplerle mücadele etmek zorunda kalmışsa da, saltanatını her zaman korumuş, bütün çiçekleri, hatta tabiatı özetleyen bir çiçektir’ diyor Ayvazoğlu. Güzel kokusu ve çeşitli renklerdeki muhteşem çiçekleriyle çağlardan beri insanları derinden etkileyen ve bütün kültürlerde her daim özel ve seçkin bir yerin sahibi olan gül, Hafız’dan Ronsard’a, Yunus’tan Tagore’a, Hayyam’dan Goethe’ye, Fuzuli’den Rilke’ye kadar, bütün dünya şairlerinin üzerinde birleştiği tek çiçek olarak saltanatını sürdürmeyi bilmiş. Çiçeği sadece edebiyata yahut süsleme sanatlarına yansıma biçimleriyle değil, bütün hayatımızda tuttuğu yeri göz önüne alarak inceleyen Ayvazoğlu, dağlarda, kırlarda, bahçelerde, masallarda, atasözlerinde, şiirlerde, çinilerde, kilimlerde, hasılı nerede çiçek görse edebi bir denemeye dönüştürüyor. Geriye, çiçek kokan bu kitabı okumak kalıyor.

Kaynak: Star

Bu özel bir profildir . Bu profili görüntülemek için izin verilmez

Star Gazetesi’ nden derlenen haberdir.
Kaynak link yazının sonunda yer almaktadır, Kaynakta yapılan değişikliklerden onsector sorumlu değildir.