Devlet ekonomiyi canlandırmak için pek çok sektöre geniş teşvik imkanları sunarken inşaat gibi sektörde KDV oranlarını düşürüyor. Kültür endüstrisi de işlerin açılması için benzer bir indirimi talep ediyor. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı konuyu Bakanlar Kurulu’na götüreceğini söylüyor. Türkiye kitap okumaya günde 1 dakika ayırıyor.

Hürriyet Gazetesi’nden Hacer Boyacıoğlu’nun haberine göre;  Bir süredir sosyal medyada devam eden “kültür-sanat ürünleri ve etkinliklerinden KDV alınmaması” kampanyası, hükümetin de gündemine giriyor. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı konuyu Bakanlar Kurulu’na sunacağını açıkladı. Bir grup gazeteciyle sohbet toplantısı düzenleyen Bakan Avcı, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. Türkiye gündemine gelmeyen ancak kültür dünyası için çok önemli bir adımı attıklarını kaydeden Avcı, 28 yıl aradan sonra kültür şûrasını topladıklarını söyledi.

Gazetciler Avcı’ya kitap, DVD, gibi kültür-sanat ürünleri ve etkinliklerinden KDV alınmaması yönünde talep olduğunu anımsattılar. Bu konuda şûranın da karar aldığını ve kültür-sanat ürünlerinden KDV alınmamasını talep ettiğini söyleyen Avcı, “Şûrayı da arkama alarak, konuyu Bakanlar Kurulu’na sunacağım. Bir etki analizi de yapmak gerekiyor. Bakalım Maliye Bakanlığımız, Bakanlar Kurulumuz ne diyecek” diye konuştu.

TÜRKİYE KİTABA KAÇ DAKİKA AYIRIYOR?
Uluslararası Yayıncılar Birliği 2016 verilerine göre, Türkiye’de kişi başına 8.4 kitap düşüyor. TÜİK verilerine göre, kitap okumak Türk insanının ihtiyaç listesinde 235. sırada. Kitap okumaya ayırdığımız süre günde ortalama sadece 1 dakika.

‘BAKALIM MALİYE BAKANLIĞI NE DİYECEK?’

‘Kültür-sanattan KDV alınmaması kampanyasına Bakan Avcı’dan destek geldi: “Şûrayı da arkama alarak Bakanlar Kurulu’na sunacağım. Bir etki analizi de yapmak gerekiyor. Bakalım Maliye Bakanlığı’mız Bakanlar Kurulu’muz ne diyecek.”

2011 yılında hazırlanan Türkiye Okuma Haritası, hangi ilin yılda ortalama kaç kitap okuduğunu gösteriyor. Kanyak: Kültür Bakanlığı

2011 yılında hazırlanan Türkiye Okuma Haritası, hangi ilin yılda ortalama kaç kitap okuduğunu gösteriyor. Kanyak: Kültür Bakanlığı

KÜLTÜR HARCAMALARI YÜZDE 6.5 ARTTI

TÜİK rakamlarına göre Kültür harcamaları 2015 yılında 2014 yılına göre %6,5 artarak 32 milyar 941 milyon 728 bin TL oldu. Toplam kültür harcamaları içinde genel devlet harcamalarının payı %61,5, özel harcamaların payı ise %38,5 oldu. Kültür harcamalarının, gayri safi yurtiçi hasılaya oranı 2014 yılına %1,5 iken, 2015 yılında %1,4’e düştü.

Kaynak: Sözcü
Bu özel bir profildir . Bu profili görüntülemek için izin verilmez