Mustafa Şişman’nın “Türkiye Baharı” adlı kitabı, Türkiye’deki sessiz devrimi anlatıyor. Ak Parti’nin 12-13 yıl içinde Türkiye’yi nereden nereye getirdiğini rakamlar ve hatırlatıcı anlatımlarla ortaya koyuyor. Türkiye Baharı öncelikle siyasi literatürdeki “bahar” kavramını açıklayarak başlıyor: -“Siyasi literatürde ‘bahar’ terimi, katı, soğuk ve ceberrut bir rejimden, yumuşak, güleryüzlü ve insani bir rejime geçişi ifade eder. Dolayısiyle, bir dönüşümün, bir inkılabın, bir devrimin ifadesidir ‘bahar’…”

Kitabın ilk bölümünde, “bahar” kavramının yakıştırıldığı siyasi tarihten örnekler veriliyor. Doğu Berlin Katliamı, Macar Devrimi, Prag Baharı ve Afgan Güneşi… Ama bunlara her ne kadar bahar denilmişse de, bunların yerini çabucak karakışa bırakan “yalancı baharlar” olduğu anlatılıyor. Bunun ardından “Arap baharı” denilen olaylar ve bu olaylar içinde Türkiye’nin rolü ele alınıyor.

Türkiye’deki değişimin Arap ülkelerini nasıl etkilediği, devrin başbakanı Erdoğan’ın liderliğinin bütün Müslüman toplumları nasıl harekete geçirdiği anlatılıyor. Sonra kitabın asıl büyük bölümüne sıra geliyor. Bu bölümde, Türkiye’de kansız ve ayaklanmasız bir devrimin nasıl gerçekleştirildiği, Recep Tayyip Erdoğan’ın çıkışından itibaren olaylar sıralanarak ele alınıyor. Sağlıktan eğitime, sanayiden tesislere kadar bütün alanlarda Türkiye’ye damgasını vuran “Ak Devrim”in ele alındığı Türkiye Baharı, yakın tarihimize ışık tutan önemli bir çalışma olarak kitapçı vitrinlerindeki yerini almış bulunuyor.

Türkiye’de yaşayan ve Türkiye’yi anlamak isteyen herkesin kütüphanesinde bulunması gereken bu önemli çalışmada, Binali Yıldırım’ın başbakan olması ve hayat hikayesine de yer veriliyor: -“Binali Yıldırım’ın Bakanlık görevleri sırasında gerçekleştiği önemli projelerden bazıları aşağıdaki gibidir:

– 2003 – 2013 yılları arasında 17.500 km bölünmüş yol inşaatı,

– 2002 yılında 26 adet olan aktif havalimanı sayısının 55’e çıkarılması,

– Ankara – Eskişehir, Ankara – Konya, Ankara – İstanbul Yüksek Hızlı Tren projeleri,

– Marmaray projesi ile İstanbul’un Asya ve Avrupa yakalarının denizaltından demiryolu ile birbirine bağlanması,

– İstanbul’un iki yakasını denizin altından birbine bağlayacak olan Avrasya Tüneli,

– 3. Boğaz Köprüsü (Yavuz Sultan Selim Köprüsü),

– İstanbul – İzmir Otoyolu ve dünyanın en uzun asma köprülerinden biri olan İzmit Körfez Geçişi Köprüsü,

– 1213 km Yüksek Hızlı Tren demiryolu hattı inşaası, 9350 km konvansiyonel demiryolu hattının yenilenmesi,

– Avrupa’nın en büyük konteyner limanlarından biri olan Çandarlı Limanı,

– Dünya’nın en büyük havalimanlarından biri olacak olan İstanbul 3. Havalimanı,

– Dünyada %5 büyüyen havacılık sektöründe Türkiye’de %15’lik büyüme,

– Ayrıca Avrupa ve Asya kıtaları arasında uluslararası ulaşım için hizmet verecek çok önemli projelerden biri olan Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu ve Karadeniz Sahil Yolu projeleri de görevi sırasında gerçekleştirildi.”

Kaynak: Sabah

Bu özel bir profildir . Bu profili görüntülemek için izin verilmez

Sabah Gazetesi’ nden derlenen haberdir.
Kaynak link yazının sonunda yer almaktadır, Kaynakta yapılan değişikliklerden onsector sorumlu değildir.