Türkiye Yayıncılar Birliği, 29 yayınevinin kapatılmasıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

27 Temmuz günü Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında  yayımlanan “Olağanüstü Hal Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler ve Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname” ile 29 yayınevi kapatıldı. Yayınevlerinin kapatılmasına ilişkin basın açıklaması yapan Türkiye Yayıncılar Birliği, yayınevlerinin kapatılmasını eleştirdi.

“Sektöre zarar verecektir”

Yayınevlerinin kapatılmasının sektöre zarar vereceğİ belirtilen açıklamada; “29 yayınevinin kapatılması ve gelecekte başka yayınevlerinin de bakan onayı ile kapatılabilmesi hak ihlallerine, düşünce ve ifade özgürlüğü açısından sakıncalı durumlara, onarılamaz maddi ve manevi kayıplara yol açabilecektir. Kapatılan yayınevlerinin çoğunun kayyım yönetiminde olduğu göz önüne alınırsa hukuki süreç bu yayınevleri kapatılmadan da sürdürülebilirdi, suç işleyenler de hak ettikleri cezaları alabilirdi diye düşünüyoruz.” denildi.

“Telifler alınamayacak”

Kararname ile kapatılan yayınevlerinin ticari faaliyetleri nedeniyle oluşan borç ve alacaklara ilişkin bir hak ve talepte bulunulamayacak olmasının da  yayıncılık sektörünü ekonomik açıdan sıkıntıya düşüreceğinin belirtildiği açıklamada; “Yayıncılara hizmet veren matbaa, mücellit, kağıtçı, dağıtımcı gibi kurumlar ekonomik olarak zor duruma düşecek, bazıları batma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır.” denildi. Açıklamada ayrıca bu yayınevlerinde eserleri yayınlanan yazarlar, çevirmenleri de telif alacaklarını tahsil edemeyeceklerinden mağdur olacakları belirtildi.

Kaynak: Radikal

Bu özel bir profildir . Bu profili görüntülemek için izin verilmez